Jak udělat super žemlovku?
S žemlovkou se setkal už asi každý z nás doma, u babičky či ve školní jídelně. Nabízíme vám dva tipy na mimořádně chutnou verzi této pochoutky. Tvarohová žemlovka je stále populární.
O jakou žemlovku jde?
Tento tradiční dezert vznikl s největší pravděpodobností z potřeby zužitkovat starý chléb či pečivo. Staré kousky chleba se jednoduše namočili do slazeného mléka, doplnili máslem a sušeným či čerstvým ovocem a zapekly.
V anglické kuchyni se na klasický „bread and butter pudding“ používají nejrůznější druhy staršího pečiva (od toastového chleba, přes bagety až po italské panettone), mléko nahradila smetana ke šlehání rozšlehaná se žloutky a neodmyslitelnou součástí jsou i rozinky a kandovaná kůra citrusových plodů.
Čím ji plnit a jak ji péct?
Zatímco v našich zeměpisných šířkách je nejčastějším žemlovkovým „pojivem“ tvaroh, jinde se často používá cukrářský vanilkový krém. Není nic jednoduššího než vychladlý krém (případně hustší pudink) smíchat s tvarohem a pokračovat v receptu. Mimořádně chutnou verzi žemlovky získáme, když tvaroh vyměníme za mascarpone či čerstvý smetanový krém typu Lučina. Zkuste, nebudete litovat.
Vanilkový krém získáme tak, že plnotučné mléko (případně smetanu ke šlehání) zahřejeme těsně pod bod varu s vanilkovým luskem a rozšlehanými žloutky. Krém se nevaří, pouze ohřívá do zhoustnutí.
Žemlovku pečeme vždy ve vymaštěné formě na nákypy, v pekáči nebo v hlubokém plechu. Najvláčnejší a nejjemnější výsledek získáme tak, že formu položíme na hluboký plech a do poloviny zalijeme horkou vodou. Podobně pečeme i sladké nákypy, suflé a flanel.
Prima přehlídka i nabídka různých žemlovek – je to rychlé a chutné jídlo a navíc variabilní, vidím tu i variantu naslano, takže – super obměny. Žemlovka je chutný moučník.